Güncel Haberler

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Beşinci Gün – SPOR

DSM-Firmenich ekibinden Tobias Andresen, 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun beşinci gününde 177,9 kilometrelik Bodrum-Kuşadası etabını 4 saat 18 dakika 11 saniyelik derecesiyle kazanarak dünya bireysel sıralamasındaki yerini korudu.

TURKUAZ MAYO 4 GÜNDE 4 KEZ EL DEĞİŞTİRİYOR

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun beşinci günü öncesinde sürpriz bir durum ortaya çıktı. Genel ferdi klasmanda birinciyi belirleyecek turkuaz forma, Pazar günü Antalya-Antalya etabıyla başlayan TUR'un beşinci gününe kadar 4 kez el değiştirdi. Bodrum-Kuşadası etabını birinci bitiren DSM-Firmenich takımından Tobias Andresen, etap boyunca turkuaz formayı giydi.

YARIŞ ROTA

Robbe Gyhs (Alpecin-Deceuninck) startta yer almayınca 160 sporcu Kuşadası etabı için pedal çevirmeye başladı. Bu nedenle TUR'un başlangıcından şu ana kadar 11 bisikletçi yarışa devam edemedi. 8 sporcu hemen startta fırlayarak aradaki farkı 20 saniye kadar açtı ancak 11. kilometrede gruba yakalandı. Ancak grubun cephede oldukça aktif olduğu gözlendi.

VE İLK GRUP KAÇIYOR

Bu hareketler sonucunda 7 sporcu gruptan ayrılarak zaman aralığını 55 saniyeye çıkardı. Antonio Polga (Novo Nordisk), Mauro Velwit (Tarteletto), Oliver Mattheis (Bike Aid), Jacob Scoot (Rembe), Genki Yamamaton (Kinan), Michal Pomorski ve Konrad Czabok (Mazowsze) artan tempoyla aradaki farkı açmaya başladı. Bu sırada Spor Toto Takımı'ndan Buğra Tahir Yiğit, ayrılan grubu yakalamak için pelotondan atak yaptı. 24. kilometre sonunda 7 kişilik grup, gruba 2 dakika 25 saniye fark attı. B.Tahir Yiğit kaçan grubu henüz yakalamayı başaramadı.

6 SPORCU DAHA ÇIKTI

30. kilometrede 6 sporcu daha yarışı terk etmek zorunda kaldı. Böylece etaba devam eden bisikletçi sayısı 153'e düştü. Ayrılan grup aradaki farkı açmaya devam etti. Yeni saat farkı 4 dakika olarak verildi. Ancak Burak Tahir Yiğit lider gruba yetişemeyince tekrar gruba devam etmek zorunda kaldı.

TIRMANMA BONUS SONUÇLARI

Etabın 45.7. kilometresinde 3. kategoriden puan kazandıran tırmanış bonus kapısı geçildi. Sonuçlar şu şekilde açıklandı:
1-Olivier Mattheis (Bisiklet yardımcıları)
2-Michal Pomorski (Mazovia)
3-Antonio Polga (Novo Nordisk)

43. kilometrede zaman farkı 4 dakika 35 saniyeye, 60. kilometrede ise zaman farkı 5 dakika 35 saniyeye çıktı. Yol sisli ve sıcaktı, hafif bir esinti de vardı.

İKİNCİ ÇIKIŞ KAPISI GEÇİLDİ

Etabın 67. kilometresinde son tırmanış geride kalırken, 3. kategoriden de puanlar alındı. Sonuçlar şu şekilde açıklandı.
1-Oliver Mattheis (Bisiklet Yardımı)
2-Michal Pomorski (Mazovia)
3-Genki Yamamoto (Kinan)

75. kilometreden sonra ise zaman farkı artmaya devam etti. Yeni süre ise 6 dakika 15 saniye olarak belirtildi. İlk 2 saat sonunda ortalama hız 38,5 km oldu. Sprint kapısına yaklaşırken Bora-Hansgrohe, Astana ve DSM-Firmenich'ten sporcuların, ayrılan gruba yetişmek için pelotonun önünde hız kazandığı görüldü. İlginçtir ki, bireysel genel klasmanın kazananları Tobias Andresen ve Oliver Mattheis, hız belirleyiciler arasında yer aldı.

SPRINT BONUS SONUÇLARI

Etabın 90,1 kilometresinde sprint kapısı geçildi. İlk 7'ye giren grup da bu kapıda puan toplamaya devam etti. Sonuçlar aşağıdaki gibiydi:

1-Antonio Polga (Novo Nordisk)
2-Michal Pomorski (Mazovia)
3-Mauro Verwilt (Tarlelotto)

TÜRK BONUS BONUS SONUÇLARI

111. kilometrede Türkiye Güzellikleri'nin bonus kapısı geçildi. Ancak hızlanan grup, ayrılan grupla zaman farkını 1 dakika 40 saniyeye indirdi. Yarışa 3 saat kaldı. Ortalama hız 40 kilometreydi. Bitiş çizgisine 55 kilometre kaldı. Sonuçlar burada:

1-Konrad Czabok (Mazovya)
2-Michal Pomorski (Mazovia)
3-Jacob Scott (sağda)

SON 4 KİLOMETREDE BÜTÜN PELOTON

Etap başlangıcından itibaren lider grubu oluşturan 7 kişilik grup, bisikletle 4 kilometre kadar ilerleyerek kendilerini parçalayarak yakalandı. Grup artık toplu halde bitiş çizgisine doğru ilerlemeye başladı. Son 400 metre büyük çekişmeye sahne olurken, dünkü etabın galibi Bodrum-Kuşadası etabına çıkarak üst üste ikinci zaferini elde etti.

5. ETAP SONUNDA MAYOLAR SAHİPLERİNİ BULDUSpor Toto sponsorluğunda genel klasman liderine verilen turkuaz formayı, DSM-firmenich takımından Tobias Lund Andresen kazandı. Belçikalı sporcu, formasını Aydın İl Spor ve Gençlik Müdürü Cenap Birlikçioğlu'nun giydi. Mosso'nun sponsorluğunda puan klasmanının liderine verilen Yeşil Mayoyu, Team Polti Kometa'dan Giovanni Lonardi kazandı. Sporcuya Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca tarafından mayo hediye edildi. Türk Hava Yolları'nın sınıf lideri Dağların Kralı'na verdiği kırmızı mayoyu Bike Aid ekibinden Vinzent Dorn kazandı. Söke Kaymakamı Ali Akçe, goturkiye.com sponsorluğunda Türk Güzeli kategorisi birincisine verilen beyaz mayoyu kazanan Bike Aid takımından sporcu Vinzent Dorn'a mayoyu teslim etti. Kuşadası Kaymakamı İbrahim Tekli, sporcuya mayoyu giydirdi.
YARIN TURUN HEDEFLERİNİ BELİRLEYECEK ETAP ÇALIŞACAK

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, yarın 160,1 kilometrelik Kuşadası-Manisa (Spil Dağı) tırmanış etabıyla devam edecek. Daha önceki yıllarda olduğu gibi “Kraliçe Etabı” olarak adlandırılan bu etabı da kazanan sporcunun, sprint bisikletçilerinin pek hoşlanmadığı tırmanma etabı için büyük ölçüde 2024 şampiyonluğunu garantilemesi bekleniyor. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş