Güncel Haberler

ABD Hazine Bakanı Yellen: İran’a önümüzdeki günlerde yeni yaptırımlar geliyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, İran'ın İsrail'e saldırısının ardından ülkeye yeni yaptırımların uygulanabileceği konusunda uyardı

REKLAM

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, “Önümüzdeki günlerde İran'a karşı ek yaptırım önlemleri alacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

Yellen, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın Washington'daki bahar toplantıları kapsamında konuştu. Bakan, İsrail'e yönelik saldırı nedeniyle ABD'nin önümüzdeki günlerde İran'ı yeni yaptırımlarla vurmayı planladığını ve bu eylemlerin İran'ın petrol ihracat kapasitesini azaltmayı hedefleyebileceği uyarısında bulundu.

“İran'ın petrol ihraç etme kabiliyetini azaltın”

Yellen, “Yaptırım araçlarımızı gözden geçirmiyoruz. Ancak görüşmelerimde, İran'ın terör finansmanını sekteye uğratmaya yönelik tüm seçenekler masada duruyor” diye ekledi.

Yellen, Hazine ve Dışişleri Bakanlıklarının daha önce İran'ın petrol ihraç etme kabiliyetini azaltarak İran'ın “istikrarı bozucu” davranışını kontrol altına almak için adımlar attığını söyledi.

Hazine yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, İran'ın petrol ihraç etmeye devam etme ve Rusya'ya satış yapan insansız hava araçları için gerekli mikroelektronik malzemeleri elde etme yeteneğini aşındırmak için Çin'den, G7 ortaklarından ve diğer büyük küresel tedarikçilerden de yardım istediğini söyledi.

Yetkili, petrol fiyatlarındaki artışın ABD yaptırımlarından değil jeopolitik belirsizlikten kaynaklandığını ve geçmiş yaptırımların petrol fiyatlarında artışa yol açmadığını söyledi.

“Dünyadaki tüm büyük tedarikçilerle görüşeceğiz. Buna Çin dahil G7 ülkeleri de dahildir. Tüm bu ülkeler, İran'ın silah üretmek için kullandığı mallara erişiminin sınırlandırılmasında rol oynamalıdır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş