Güncel Haberler

Çocuklarda obezite ve depresyon nedeni

genişletmek

KAYNAK DHA

Eğitim-öğretim yılı sona eriyor ve okullar tatil oluyor. Okulların kapanmasıyla birlikte çocukların evde geçirecekleri süre ve dolayısıyla ekran karşısında geçirilen süre, sosyal medya ve dijital oyunlara ayrılan süre de artacak. Uzman Dr. Pınar Balgöz Ergül, çocuklu ailelerin dikkat etmesi gereken noktalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“BU KONUDA AİLELERE ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER VAR”

Uzman, günümüz şartlarında çocuklarda ekran bağımlılığının büyük bir sorun haline geldiğini vurguladı. Dr. Ergül, şunları söyledi: “Teknolojinin nimetlerinden faydalanma fırsatımız varken diğer taraftan zararlı yayınlarla karşılaşmak zaman kaybı, hareketsizlik ve buna bağlı obezite, sosyal iletişimin azalması, uykusuzluk ve kaygı gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmamıza neden oluyor. . Bu zararları bilmek, bunlarla baş etmek, bilgisayarınızı ve telefonunuzu doğru kullanmak çok önemlidir. Ailelere bu anlamda çok önemli görevler düşüyor. “Bu cihazları ders çalışmak, ödev hazırlamak, araştırma yapmak için verimli bir şekilde kullanabilirsiniz ancak oyun ve sosyal medya amacıyla kullanmak ders çalışmanıza, aktif oyun oynamanıza veya arkadaşlarınızla vakit geçirmenize engel olur.”

TEKNOLOJİ ÇOCUKLARI SAKİN ETMEK İÇİN KULLANILMAMALIDIR

Uzman, günümüzde çocuğu sakinleştirmek, beslemek ve ebeveynlerin dinlenmesini sağlamak için ekran kullanımının zorunlu hale geldiğine dikkat çekiyor. Dr. Ergül, şöyle konuştu: “Küçük yaşlarda bu bağımlılıkla tanışan çocuklar, zamanla bu bağımlılıktan kurtulamaz hale geliyor. “Telefonu olmadan yemek yiyemeyen, ne yediğini bilmeden yemek yiyen, düştüğünde ağlamayı bilmeyen, çevresinde olup biteni anlayamayan çocuklar büyüyor.” söz konusu.

“HANGİ YAŞ GRUPLARINDA NE KADAR EKRAN KULLANIMINA İZİN VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ BİLMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Uzmanlar, okul çağındaki çocukların bilgisayar ve internet kullanımının artık kaçınılmaz bir durum olduğunu söyledi. Ergül, şöyle konuştu: “Doğru kullanıldığında faydaları tartışılamaz olsa da ekran başında geçirilen sürenin uzaması, hareketsizlik, ekran karşısında yemek yeme, uyku bölünmesi, şiddet içerikli oyunlar, bazı sosyal medya uygulamalarında zararlı içeriklerle karşılaşma riskinin artması ve Aile ve arkadaşlarla iletişimin azalması bu maruziyetin en önemli etkenleri arasında yer alıyor” diye konuştu. Bu durum giderek dayanılmaz seviyelere ulaşıyor. Bu nedenle ekran kullanımına ne kadar ve hangi yaş aralığında izin verilmesi gerektiğini bilmek çok önemli. “

“ÇOCUK ODALARINDA BİLGİSAYAR, TV VE TELEFON BULUNMAMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Uzman, ilk 2 yaş dönemindeki çocukların mümkün olduğunca ekrandan uzak tutulması gerektiğini söylüyor. Ergül, şunları söyledi: “Çocuk büyüdükçe ebeveynlerinin gözetiminde yarım saatten 1 saate kadar ekran kullanımına izin verilebilir. Her çocuğun yaşına göre yeterli uyku ritmi ve en az 1 saat fiziksel aktivite yapması gerekir. Çocuğun odasında bilgisayar, televizyon ve telefonun bulunmaması çok önemlidir. Ayrıca çocuğunuzu bu cihazlardan uzak tutacak aktiviteler yapmak, ebeveynleri ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek, yemek sırasında birlikte vakit geçirmek çocuğunuzu ekrandan uzak tutacaktır. “Ayrıca ailenizle ekran başında vakit geçirmeyi, konuşmayı ve yapılanları değerlendirmeyi de düşünebilirsiniz” dedi.

“GELECEĞE YÖNELİK PLANLARDAN VE HAYALLERDEN UZAK OLABİLİRSİNİZ”

Uzmanlar, okul çağındaki çocuklarda bilgisayar ve ekran bağımlılığının hareketsizlik ve buna bağlı obezite, dikkat eksikliği, akademik başarıda düşüş, planlama ve organizasyon bozuklukları, uyku bozuklukları, depresyon ve anksiyete gibi sorunlara yol açabileceğini söyledi. Ergül, şunları söyledi: “Ergenler yanlış ilişkiler kurma, erken cinsel olgunlaşma, yanlış kişileri rol model alma, zararlı madde kullanımını teşvik etme, şiddete eğilim gibi çok daha riskli durumlarla karşılaşabiliyor. Sosyal ilişkiler üzerinde de olumsuz etkisi olan ekran kullanımı, zamanla diğer aktivitelere olan ilginin azalmasına ve aile bağlarının zayıflamasına yol açabiliyor. “Bu durum günlük aktivitelerde ve sorumluluklarda aksamalara neden olsa da yaratıcılık azalmaya başlayabilir, el becerisi gelişmeyebilir, geleceğe yönelik plan ve hayallerden kaçınılabilir” dedi.

“BU OLUMSUZ ETKİLERİ EN AZA İNDİRMENİN YOLUNU BULMAK VE TEKNOLOJİNİN FAYDALI ÖZELLİKLERİNİ KULLANMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Uzmanlar, günümüz şartlarında çocukları tamamen yasaklamanın, engellemenin veya dijital dünyadan koparmanın mümkün olmadığını söyledi. Dr. Ergül, şunları söyledi: “Bu olumsuz etkileri en aza indirmenin yolunu bulmak ve teknolojinin faydalı özelliklerinden yararlanmak çok önemli. “Bilgisayar kullanmayı seven bir çocuğa belli bir konuda araştırma yapmak, sunum yapmak gibi görevler vermek, bilgisayar kullanımının oyun dışında başka kullanımlarının da olduğunu göstermesi açısından etkili olabilir” diye açıkladı.

ÇOCUKLARI BAĞIMLILIK İLE SUÇLAMAKTAN KAÇINILMALIDIR

Uzman, bu bağımlılık nedeniyle çocukları suçlamaktan ve azarlamaktan kaçınılması gerektiğini, zira bunun ilişkilere zarar vereceğini söylüyor. Dr. Ergül, şunları söyledi: “Ekran başında kalma süresini belirlemek çok önemli. Elbette çocuğun bu duruma alışması biraz zaman alabilir. Evde birlikte vakit geçirmek, çocuğun yaşına göre ev işlerinin sorumluluğunu almasını sağlamak, okuma saatlerini yaşına göre düzenlemek ve birlikte oyun oynamak faydalı olabilir. Onun çabalarına destek olmak ve bunu beden diliyle sözel olarak ifade etmek çok değerli. Sabırlı olmak da çok önemli” diyerek bunun önemini paylaştı.

DOĞAYA ÇIKMAK, KEYİFLİ AKTİVİTELER YAPMAK DİJİTALDEN UZAK OLACAK

Uzman, yaz tatili nedeniyle açık havada vakit geçirme şansının fazla olacağından çocukların doğaya çıkıp bisiklete binme, paten kayma gibi hoşlarına giden aktiviteler yapmalarının iyi olacağını vurguluyor. Dr. Ergül, şunları söyledi: “Yaz okullarında spor aktivitelerine katılmasına izin vermek, arkadaşlarıyla vakit geçirmeye teşvik etmek, hatta yeni arkadaşlar edinmek, ilgisini çekecek bir müzik enstrümanı keşfetmek onun bilgisayardan uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. Davranışlarımızla, telefon kullanma, televizyon izleme alışkanlıklarımızla onlara örnek olmamız gerektiği elbette aşikar” dedi.

DİJİTAL DÜNYADA ÇOCUKLARIN NELER YAPTIĞINI TAKİP ETMEMİZ GEREKİYOR

Uzman, çocukların ekranda nelere maruz kaldıklarını bilmenin, oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmanın ve internette oynadıkları oyunlarda kimlerle oynadıklarını bilmenin önemini vurguluyor. Dr. Ergül, “Mutlaka kontrol etmelisiniz. Çocuklar taciz, istismar ve şiddete maruz kalma riskiyle karşı karşıyadır. Telefonda kullandığı sosyal medya uygulamaları da denetlenmeli ve yaşına uygun uygulamaları kullanmalıdır. Kiminle iletişim kurduğunuzu bilmek çok önemlidir. Yatmadan bir saat önce bilgisayar ve telefon kullanımının azaltılması, mavi ışığa maruz kalmayı azaltacak ve böylece sağlıklı uykunun önünü açacaktır” dedi.

PARKTA OYNAMAK VE AKTİF SPOR YAPILMASI TEŞVİK EDİLMELİDİR

Uzman Dr. Ergül sözlerini şöyle tamamladı:

“Çağımızın en büyük sorunu olan obezite, aynı zamanda hareketsizlik nedeniyle kendini ekran karşısında bulan çocukların yaşadığı en önemli tıbbi sorundur. Bu nedenle aktif sporun, sokakta veya parkta oyun oynamanın, bisiklete binmenin ve elbette doğru beslenmenin garanti altına alınması ve öğün aralarında atıştırmalıklardan kaçınılması konusunda aileye büyük sorumluluk düşüyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş