Güncel Haberler

İngiltere, İsrail’in hatasını açıkladı: Keskin görüş ayrılıklarımız var – Son Dakika Dünya Haberleri

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İngiliz televizyon kanalları Sky News ve ITV'nin yayınlarına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Sky News yayınında İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını değerlendiren Cameron, şunları söyledi: “İsrail'de olsaydınız, haklı olarak yanıt verme hakkına sahip olduğunuzu düşünürdünüz ve öyle de yapıyorlar, ancak biz onları gerilimi artırmamaya çağırıyoruz.” dedi.

Saldırıların İran açısından iki ayrı yenilgiye işaret ettiğini vurgulayan Cameron, İran'ın saldırılarının başarısızlıkla sonuçlandığını ve saldırganın kendisi olduğunu tüm dünyanın gördüğünü açıkladı.

Cameron, İsrail'in misilleme yapmayacağını ve dikkatlerin yeniden Hamas'a çevrilmesi gerektiğini umduğunu söyledi.

İsrail'in İran'ı “başarısız saldırılar” Cameron zaferi kabul etmesi gerektiğini savunarak şunları söyledi: “İsrail'den daha fazlasını bekleyenleri anlıyorum ama şimdi mantıkla, yürekle, bilgelikle ve güçle hareket etme zamanı.” dedi.

“CİDDİ GÖRÜŞ FARKLILIKLARIMIZ VAR”

Cameron, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sağduyusu var mı?” Soruyu yanıtlayan, “Birçok konuda sağlıklı kararlar verebiliyor ama bazı konularda da ciddi fikir ayrılıklarımız var.” dedi.

Kay Burley tarafından sunuldu “Hangi konularda zayıf muhakeme yeteneğin vardı?” Cameron bu soruya şu yanıtı verdi: “Gazze'ye yardım götürmemek büyük bir hataydı. İsraillilere, yardım çalışanlarının Gazze'de gerçekten çatışmasız bir ortam sağlanması gerektiğini açıkça belirttik. World Central Kitchen çalışanlarının öldürülmesi gibi olaylar tekrarlanmayacak.” o cevapladı.

Cameron, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğu binasına saldırmasının kötü bir karar olup olmadığı sorusu üzerine, “İsrail'in, İran Devrim Muhafızları'nın dünya çapında yaptığı korkunç şeylerden duyduğu endişeyi anlayabiliyorum; buna her şeyin başladığı 7 Ekim'den sorumlu olan Hamas'ı desteklemek de dahil.” dedi.

Burley'in, “İran'ın kendi egemenliği altındaki topraklarının saldırıya uğramasından endişe duyması hakkında ne düşünüyorsunuz?” Cameron, Şam'daki konsolosluk binasına düzenlenen saldırıya İran'ın tepkisinin orantısız olduğunu söyledi.

Yüzlerce füze ve drone ile gerçekleştirilen saldırının binlerce cana mal olabileceğini belirten Cameron, bir İngiliz konsolosluğuna saldırı olması halinde sert tepki vereceklerini söyledi.

Cameron, ITV programında İsrail'in yanıt vermemesi, İran'ın saldırısının başarısız olduğunu kabul etmesi ve gerilimi artırmaması gerektiğini yineledi.

Eski İngiltere Tahran Büyükelçisi Richard Dalton, İngiliz jetlerinin İran insansız hava araçlarını engellediğini söyledi. “İngiltere İsrail'in yanında yer alarak hata yaptı” Açıklamasını değerlendiren Cameron şunları söyledi: “Doğru olanı yaptık çünkü gerilimin artmasını engellemeye çalıştık.” dedi.

Cameron, İran destekli grupların dünya ticaretine, küresel güvenliğe ve Orta Doğu'nun istikrarına zarar verdiğini söyledi. “Konunun bizimle hiçbir ilgisi olmadığı yönündeki ifadeye katılmıyorum.” dedi.

Cameron ayrıca İran'ın saldırılarının ardından İsrail'e silah satışlarının askıya alınmasına ilişkin görüşmelerin yeniden başlayacağının sinyalini verdi ve şunları söyledi: İran'ın İsrail'e yönelik saldırıları, İsrail'in sadece kendini savunma hakkına sahip olduğunu değil, aynı zamanda kendini savunma yeteneğine de sahip olduğunu gösterdi.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş