Güncel Haberler

Nijerya: Yoksulluk bakanının yolsuzluk soruşturmasında 24 milyon dolar ele geçirildi

İnsani İşler ve Yoksulluğu Azaltma Bakanı Betta Edu, yolsuzluk iddialarının ardından bu yılın başlarında görevden alındı.

REKLAM

Nijerya Ekonomik ve Mali Suçlar Komisyonu (EFCC), ülkede görevden alınan bir bakana yönelik devam eden yolsuzluk soruşturması kapsamında 30 milyar naira (24 milyon dolar) ele geçirildiğini duyurdu.

EFCC Başkanı Ola Olukoyede şunları söyledi: “Şu anda paranın izini sürdüğümüz 50'den fazla banka hesabını araştırıyoruz. Bu çocuk oyuncağı değil. Büyük bir sorun.” Bir açıklama yaptı.

Olukoyede, tazminat talebinde bulunan Nijeryalılardan, teşkilata soruşturmalarını tamamlaması için süre verilmesi çağrısında bulunarak, şunları söyledi: “Soruşturmamız sırasında elde ettiğimiz birçok bulguyu araştırıyoruz. Konu hapishanedeki insanları görmekse, bırakın beklesinler, her şeyin bir süreci var. ” dedi.

EFCC Başkanı ayrıca geri alınan fonların “Federal Hükümetin kasasında” olduğuna dair güvence verdi.

askıya alındı

Soruşturma, İnsani İşler ve Yoksulluğu Azaltma Bakanı Betta Edu'nun 640.000 dolarlık kamu parasının kişisel bir banka hesabına aktarıldığı iddiaları nedeniyle Ocak ayında görevden alınmasının ardından Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu tarafından emredilmişti.

Edu herhangi bir yanlış yaptığını reddediyor ve bakanlığın kendi adına olmayan, ancak “savunmasız gruplara sübvansiyon uygulanmasına yönelik” kişisel bir hesaba aktarımı onayladığını iddia ediyor.

Nijerya'da bir bakanın görevden alınması nadir görülen bir uygulamadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş