Güncel Haberler

Olimpiyat meşalesi Yunanistan’dan Fransa’ya yelken açtı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Meşalenin Fransa'daki 68 günlük yolculuğu, temmuz ayında Paris'te yapılacak açılış töreninde Olimpiyat meşalesinin yakılmasıyla sona erecek.

REKLAM

11 gün boyunca Yunanistan'ı dolaşan Olimpiyat meşalesi, 127 yıllık Belem yelkenlisiyle Fransa'ya doğru yola çıktı.

2.000 kilometrelik Akdeniz yolculuğunu 12 günde tamamlayacak olan Belem, 8 Mayıs'ta Fransa'nın liman kenti Marsilya'ya ulaşacak.

Olimpiyat meşalesi, 26 Temmuz'daki açılış töreni öncesinde ülkenin denizaşırı toprakları da dahil olmak üzere Fransa'yı dolaşacak.

Yunanistan'ı 11 gün boyunca dolaştıktan sonra meşale, 26 Nisan'da ilk modern Oyunların 1896'da yapıldığı Atina'daki Panathenaic Stadyumu'nda Paris Oyunlarını düzenleyenlere resmi olarak teslim edildi.

On bin kişinin elden ele dolaştıracağı meşale, Paris'teki açılış töreninin merkezine ulaşmadan önce Fransa ana karasındaki 64 Fransız bölgesi ile Karayipler, Hint Okyanusu ve Pasifik'teki Fransız denizaşırı topraklarından taşınacak. Olimpiyatlar. 12.000 kilometrelik yolculuğu boyunca 400 şehir ve onlarca turistik mekandan geçecek.

Meşalenin Fransa'daki 68 günlük yolculuğu, temmuz ayında Paris'te yapılacak açılış töreninde Olimpiyat meşalesinin yakılmasıyla sona erecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş