Güncel Haberler

Propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları bugün başladı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) takvimi 31 Mart’ta yapılacak yerel yönetim genel seçimleriyle devam ediyor.

Takvime göre bugünden itibaren propaganda özgürlüğü ve bazı seçim yasakları başladı.

Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00’de, seçim yasakları ise 31 Mart günü saat 23.59’da sona erecek.


Sözlü, yazılı veya görsel propaganda yapabilirsiniz.

Bu süre içerisinde seçimlere katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda dönemi sonuna kadar yazılı basında ilan ve reklam vermek veya internet sitesi açmak suretiyle sözlü, yazılı veya görsel propaganda yapabilecek.

Seçim döneminde halka açık caddeler, tapınaklar, kamu hizmet binaları ve tesisleri ile ilçe seçim kurullarının belirlediği meydanlar dışında toplu sözlü propaganda yasaktır.

Ayrıca gün batımından sonraki ikinci saatin sonundan şafağa kadar açık alanlarda toplu sözlü propaganda yapılması da yasaktır.

Vatandaşların e-posta adreslerine mesaj gönderilerek veya taşınabilir veya sabit hatlı telefonlarına sesli, görüntülü veya kısa mesaj gönderilerek propaganda yapılmasına izin verilmez. Ancak siyasi partiler, üyelerine diledikleri zaman sesli, görüntülü veya kısa mesaj gönderebilecek.

Oylamadan önceki 10 gün içinde, bir siyasi parti veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşların oylarını etkileyecek şekilde mini referandum gibi adlarla yazılı, sözlü ve görsel araçlarla yayın ve yayın yapılması, araştırma yapılması kamuoyu, anketler, tahminler, bilgi ve telefon iletişimleri ve her türlü dağıtım hakkında.

Bakan ve milletvekillerinin ülke içinde seçim propagandası ve seyahatleri resmi araç veya resmi hizmete yönelik araçlarla yapılamaz. Bu amaçla yapılacak gezilerde protokol gereği karşılama ve uğurlama törenleri düzenlenmeyecek ve resmi ziyafet düzenlenmeyecektir.

Bakan, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası gezilerine hiçbir kamu görevlisi katılamayacak.


Oylama 31 Mart’ta yapılacak

Bilgi notlarının seçmenlere dağıtımı ve dağıtımı 29 Şubat Perşembe günü başladı ve 24 Mart Pazar günü tamamlanacak. Seçmenlerin yanlarında bilgi notu taşımalarına gerek kalmayacak.

Seçmenler, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını YSK internet sitesinden, e-Devlet portalından, YSK Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından veya “444 9 975” YSK Çağrı Merkezinden öğrenebilecek.

Tutuklu ve kusurlu suçlardan hüküm giyenlerin listeleri 28 Mart’ta belirlenecek.

Türkiye 31 Mart’ta sandık başına gidecek.


Oy verme süreleri

YSK, seçimlerin yapıldığı Mart ayından bu yana doğudaki 32 ilde mevsim koşulları ve gün batımı saatlerini dikkate alarak oy verme saatlerini bir saat ileri aldı.

Buna göre Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli Oy Verildi Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerdeki ceza infaz kurumlarında çalışma saatleri 07.00-16.00 arasında olacak.

Diğer illerde ise oy verme işlemi saat 8.00 ile 17.00 arasında yapılacak.


Seçimlere 34 siyasi parti katılacak

34 siyasi partinin katılacağı seçimlerde partilerin sandıktaki sıralaması şöyle:

“AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Vatan Partisi 5, Vatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Eşitlik ve Halkın Demokrasi Partisi (DEM Partisi) 9, Komünist Parti Türkiye 10, Anadolu Birlik Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halk Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, İşçi Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birlik Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Parlak Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Terakki Partisi “32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34”.


Adayların çoğu İstanbul’da

YSK seçim takvimi kapsamında siyasi partiler ve bağımsız adaylar, adaylıklarını 20 Şubat Salı günü mesai bitimine kadar ilgili il ve ilçe seçim komisyonlarına iletti.

Sınav sonunda il ve ilçe seçim komisyonları 3 Mart Pazar günü kesin aday listelerini açıkladı.

49 adayla İstanbul Büyükşehir Belediyesi en fazla adayın yarışacağı belediye oldu. Bu adaylardan 22’si siyasi partili, 27’si ise bağımsız olarak seçimlere katılacak.

İstanbul’u 29 adayla Gaziantep ve 28 adayla Malatya takip edecek. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin belediye başkan adaylarından 3’ü bağımsız, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ise 5’i bağımsız aday olarak yarışacak.


Ankara için 24 aday yarışacak

Ankara büyükşehir belediye başkanlığı için 19’u siyasi partili, 5’i bağımsız olmak üzere 24 aday yarışacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş