Güncel Haberler

Yenilenebilir enerji kaçınılmaz hale geliyor

Reel Ekonomi, fosil yakıtlardan yeşil enerjiye geçişte yaşanan sorunları ve çözüm yollarını tartışıyor.

Maithreyi Seetharaman, euronews:
“İsveç'in enerjisinin yarısından fazlasını yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğini biliyor muydunuz?

Bu nedenle Real Economy beşinci sezonunun ilk programını İsveç'in başkenti Stockholm'den başlatıyor. Ben Maithreyi Seetharaman'ım. Peki Avrupa'da yenilenebilir enerjiye geçişe öncülük eden ve 2045 yılına kadar sıfır karbon emisyonunu hedefleyen İsveçliler nasıl ısınıyor?”

“Değişim korkutucu olabilir. Özellikle de ortadan kaybolan işletmeler söz konusu olduğunda. Çoğu Avrupa ülkesi enerjisini kömürden sağlıyor. Ancak bir zamanlar tamamen fosil kaynaklara bağımlı olan İsveçliler, kendilerini bunlardan kurtarmayı başardılar. Durum artık o kadar kaçınılmaz hale geldi ki küreselleşen dünyada devler bile yeşil enerjiye yöneliyor. Avrupa ülkeleri 2020 yılına kadar enerji dönüşümü hedeflerine ulaşmaya çalışıyor. Ancak çoğu ülke tüm bunlara ayak uydurmakta zorlanıyor.”

“Euronews muhabiri Damon Embling, Polonya gibi ülkeleri bu geçişten geri tutan nedenleri araştırdı:”

Damon Amblemi:
“Çok uzağa gitmenize gerek yok. Polonya'nın güneyindeki Silezya bölgesinde, ülkenin enerji üretmek için kömür yakmaya ne kadar bağımlı olduğuna tanık oluyoruz. “Elimde bulunan siyah altın nesiller boyu bölge insanının geçim kaynağı oldu.”

Polonya enerjisinin %80'i kömürden geliyor. Bu, kömürün ülkenin ana istihdam kaynağı olduğu anlamına geliyor.

Eski madenci Marek Wystyrk, kömürden vazgeçmenin çok zor olduğunu söylüyor:

“Kömür zenginliğimizi kullanmalıyız diye düşünüyorum. Ailemde hepsi madenci. Ancak kirlilik ve iklim değişikliğinden kaynaklanan değişimlere de ayak uydurmamız gerektiğinin bilincindeyim.”

Durumlar değişiyor. Marek'in en büyük oğlu Szymon, yeşil enerji eğitimi veren bir meslek lisesinde okuyor:

Szymon Wystyrk:
“Çevre benim için çok önemli çünkü yaşadığım yerde sigara içmeye gerek yok. Açık havada nefes almak günde on paket sigara içmek gibidir. Ama bizim neslimiz değişimi gerçekleştirecek. “Bunu yapmaya başlıyoruz.”

Polonya'da hava koşulları pek uygun olmasa da bazı yerlerde panelli güneş tarlaları inşa ediliyor. Avrupa Birliği Bölgesel Kalkınma Fonları tarafından desteklenen bu yatırımlar Polonya'yı yavaş yavaş yeşile doğru götürüyor.

Ülkenin 2020 yılına kadar enerjisinin %15'ini yenilenebilir kaynaklardan sağlaması gerekecek. 2016 yılında bu oran %11'e ulaştı.

Polonya hâlâ kömür kullanmak istediğinden araştırmacılar onu daha yeşil hale getirmeye çalışıyor.

AB merkezli bu laboratuvarda kömür endüstrisinde gazlaştırma teknolojileri geliştiriyor. Araştırmacı Krzysztof Kapusta, çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Kömürün gazlaştırılması geleneksel yakmaya göre daha avantajlıdır. Çünkü bu yöntemle kükürt ve cıva gibi kirleticiler ortadan kaldırılabiliyor. “Bu sayede kömür kullanımından kaynaklanan çevreye verilen zararın etkisi azaltılacak.”

Silezya bölgesinin merkezindeki Katowice'deki eski bir maden müzeye dönüştürüldü. Profesör Piotr Skubala daha hızlı bir enerji geçişi çağrısında bulunuyor:

“Farklı yenilenebilir enerji türlerini kullanmaya başlayan pek çok hevesli insan var. “Hükümet, halkı bu yönde harekete geçirecek teşviklere odaklanırsa durumun çok hızlı değişeceğini düşünüyorum.”

Avrupa'da büyük başarı elde ettik ve son 12 yılda yenilenebilir enerji kullanımımızı iki katına çıkardık

Avrupa'nın enerji dönüşümü hakkında bilmemiz gereken birkaç şey daha var:

Boşa harcanan enerji tek başına Avrupa'daki tüm evlerin enerji ihtiyacını karşılamaya yetiyor.
Veya daha az enerji tüketen ürünler her ailenin bütçesinde yılda 500 Euro tasarruf sağlayabilir…
Üstelik bunları sağlayan teknoloji daha ucuz.
Yenilenebilir enerji alanındaki yeniliklerin dörtte birinden fazlası Avrupalı ​​şirketler tarafından yaratılıyor.
Tek bir rüzgar türbini 1500 eve enerji sağlayabilir.
Güney Avrupa, güneşiyle Kuzey’e, Kuzey de rüzgârıyla Güney’e enerji sağlayabiliyor…
Son olarak, Avrupa'nın önündeki okyanus enerjinin %10'una katkıda bulunabilir…

Maithrey Seetharaman:
“Bunların hepsi kulağa hoş geliyor ama hepsinin bir bedeli var. Avrupa ülkeleri arasında 2030 enerji dönüşümü hedeflerine ilişkin güçlü görüş ayrılıkları olduğunu biliyoruz. Herkes yeşil enerji geçişine İsveçliler kadar erken başlamadı… Bunun nedeni hükümetlerin mali gücü olmaması ya da seçmenleri ve sendikaları değişime ikna edememeleriydi. .

Ancak İsveçlilerin geçişin zorlukları ve çözümleri hakkında bazı ipuçları var. Türk asıllı İsveç Enerji Bakanı İbrahim Baylan'dan bazı önemli bilgiler almaya çalışacağız:

:
“Bakan, sizden enerji geçişini temsil eden bir nesne istedik… Sizin için ve İsveç için… Nedir bu?”

İbrahim Baylan:
“Küvet getirdim! Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu kırsalında bir köyde doğdum. Büyüdüğüm yerde 3 erkek kardeşim ve ailemiz, dedem ve amcamın ailesiyle banyo yapmak her zaman zorlayıcıydı. Leğenlerdeki suyu bardakla başımızın üzerine dökerek kendimizi yıkadık. Banyonun başında ve sonunda su çok sıcak olacaktır. Pek temiz değildi. İsveç gibi gelişmiş bir toplumda her şeyin çok rahat ve kolay olduğu bir yerden geliyorum. Bugün her İsveçli günde en az bir kez duş alıyor. “Kullanılan suyun neredeyse %97'si yenilenebilir enerjiyle ısıtılıyor.”

:
Ancak sizin ulaştığınız sonuçlara tüm Avrupa ülkeleri ulaşamadı.

İbrahim Baylan:
“Aldığımız önemli aksiyonlardan en önemlisi karbon vergisinin uygulamaya konmasıydı. Daha birçok gerekli tedbir ve önlemi aldık. Oldukça sert olan bu tedbirleri alarak ekonomimizin rekabet gücünü artırmayı hedefledik. Kömür artık İsveç'te elektrik veya enerji üretmenin en ucuz yolu değil. Ama güneş bunu yapıyor. Bu yıl yapılan rüzgar panellerinden herhangi bir destek almıyoruz. Kömür gibi fosil yakıtları destekleyen ülkeleri düşünüyorum. “Ekonomik açıdan onları anlayamıyorum.”

:
Belki siyasi bir meseledir, belki bir oy meselesidir. Sonuç olarak iş alanlarının yeniden tanımlanması gerekmektedir. Ama buna bütçeleri yok mu?

İbrahim Baylan:
Bence de. Yeşil enerjiye dönüşüm sonrasında pek çok yeni çalışma alanının ortaya çıkacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Küvet örneğine geri dönelim. İsveç bir zamanlar büyük miktarlarda petrol tüketiyordu. Elbette bu geçişin ardından yerel olarak on binlerce iş yaratıldı. Çünkü bugün bir zamanlar çöp olarak kabul edilen atıkları enerjiye dönüştürüyoruz. Politikacılar olarak sadece bugünün işlerini değil geleceği de düşünmemiz gerekiyor. Ben şahsen, bugün çevreye zararlı enerji sektörlerinin tamamen ortadan kalkacağına inanıyorum!”

:
Son sorum şu: Bu alanda geri kalmış ülkelere tavsiyede bulunacak olsanız tek cümleyle ne derdiniz?

İbrahim Baylan:
Hikayeye bakın. Yeni, daha verimli ve bu durumda daha çevre dostu teknolojiler ortaya çıktığında hangi ülke eski teknolojilerle kalkınabildi? Telefonunuzu alabilir miyim lütfen? Bunun en güzel örneğine 10 yıl önce tanık olduk.

İbrahim Baylan:
“Bu akıllı telefon ilk ortaya çıktığında Nokia adında küresel pazarın %40’ına sahip bir marka vardı. Başarılı olacağına kimse inanmıyordu. Peki gelecekteki kaderinizin iPhone veya Nokia gibi olmasını mı istiyorsunuz?

:
Sayın Bakanım, zaman ayırdığınız için tekrar teşekkür ediyorum. İki hafta sonra tekrar görüşürüz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş