Güncel Haberler

Paris’te ‘olimpiyat turizmi’ beklenen etkiyi yakalayamadı: Oteller düşük talep ile mücadele ediyor

2024 Olimpiyat Oyunları yaklaşırken, etkinliğe ev sahipliği yapacak Fransa'nın başkenti Paris'teki otellere talep düşüklüğü yaşanıyor.

REKLAM

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak 2024 Olimpiyat Oyunları sırasında otellere yoğun rezervasyon talebi gelmesi, hatta rekor bir yaz yaşanması bekleniyordu ancak bu beklendiği gibi olmadı.

Olimpiyat Oyunlarına dört hafta kalmasına rağmen Paris'teki otellerin doluluk oranının oldukça düşük olması endişe yaratıyor.

Bazı araştırmalara göre istihdam oranları önceki yıllara göre neredeyse %25 oranında azaldı.

Paris'in Montmartre yerleşim bölgesinin eteklerinde yer alan Ze Hotel için Haziran ayı, önceki aylara göre çok farklı bir tablo çiziyor. Son yıllarda en az yüzde 80 doluluk oranına ulaşan otelin şu anda sadece yarısı dolu.

Otel müdürü Aldric Duval, “Olimpiyat Oyunlarının etkisinin ters etki yarattığını düşünüyorum çünkü her şey çok pahalı” diyor.

Geçtiğimiz yıl başkentin bazı bölgelerindeki otel işletmeleri, yoğun talebi fırsata çevirerek, organizasyonun yapılacağı dönem için otel fiyatlarını fahiş bir şekilde artırdı. Bazı bölgelerde konaklama fiyatları 10 kata kadar arttı.

Duval, turistlerin Paris'e gelmek istememelerinin nedenlerini şöyle açıklıyor: “Onlara trafik kısıtlamalarının karmaşık olacağını, metro bileti fiyatlarının üç katına çıkacağını, turizm vergisinin üç katına çıkacağını anlattık… Üstelik bunlar var. zor hava koşulları.”

'Çok sessiz'

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Fransa'nın resmi istatistik ofisi Insee, Paris'teki otel doluluk oranının ortalama %90,7 olduğunu bildirdi.

Bu, 100 odalı bir otelde herhangi bir gecede 10'dan az odanın müsait olacağı anlamına gelir. Ancak mevcut duruma göre 2024 Olimpiyatları boyunca 40 kadar odanın satılmadan kalabileceği öngörülüyor.

WeHost'un kurucu ortağı Romain Bellet, Airbnb dairelerinin tam kapasiteye ulaşmakta zorlandığını, doluluk oranlarının mayıs ayında yüzde 20 ila 25 arasında değiştiğini söylüyor.

Bellet yakın zamanda yapılan bir röportajda durumu açıklamak için “Çok sessiz” dedi.

Pek çok turist daha büyük indirimler umuduyla rezervasyon yapmak için son birkaç güne kadar beklerken, Paris'teki turizm ve otel profesyonelleri, Olimpiyatların rezervasyonlar üzerinde yaratacağı vitrin etkisiyle kaybedilen zamanı telafi etmeyi umuyor.

Kentin turizm ofisi “Paris je t'aime”, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri ​​arasında düzenlenecek yaz oyunlarına turistlerin çoğunluğunun “yerli veya milli” olmasını beklediğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş