Güncel Haberler

Tansiyon hastalarına ‘deniz’ uyarısı! Uzun süre kalmayın

genişletmek

KAYNAKben

Yavuz Örnek, tıbbi kaynaklara göre yüksek miktarda sofra tuzu içeren gıdaların, kanın damarlarda daha yüksek basınçla akmasına neden olduğunu ve kalbin daha hızlı atmasını sağladığını söyledi.
Örnek: “Sadece tuz değil, tüm sodyum bileşikleri az ya da çok kan basıncının yükselmesine neden olur. Tuz, denizde çok uzun süre kaldığında vücuda girer.

Tuzlu suda uzun süre kaldığınızda suda çözünen tuz difüzyon yoluyla vücudunuza geçer. Bu, vücuttaki tuz içeriğini arttırır, bu da tuza bağlı hipertansiyonu olan hastaların kan basıncını arttırır ve kalp krizine neden olabilir. Bir nehir veya gölde tuzsuz olarak uzun süre yüzdüğünüzde vücudunuzdaki tuz suya geçer. Vücudumuzdaki ortalama tuz içeriği %0,3-0,4'tür. Akdeniz suyu ortalama olarak insan vücudundan 10 kat daha tuzludur. Doğal olarak tuz, uzun yüzücülerin vücuduna difüzyon yoluyla geçer.

Çünkü tuza bağlı tansiyonu olan hastalar için deniz ve tuzlu suya girmek ve uzun süre kalmak risklidir. Risk, suda ne kadar uzun süre kalırsanız o kadar artar. Bazı kişiler tuzun neden olduğu hipertansiyona sahip olduklarını bilmeyebilir. Bu kişilerin tansiyonu ölçüldükten sonra tuzlu suya girmeleri gerekmektedir. Ayrıca kısa süreliğine de olsa denizde yüzen tuz hipertansiyonu olan hastaların sudan çıkar çıkmaz tatlı su ile yıkanmaları gerekir. Bu kişilerin yanlarında tansiyon hapı bulundurmaları sağlıkları açısından oldukça önemlidir. “Tansiyon sorunu olmayan yaşlıların suda kısa süre kalması ve tansiyon ilaçlarını yanlarında taşıması kritik önem taşıyor” dedi.

Örneğin, “Tansiyon hastası olan hastalar sadece denizde değil, tuz oranı yüksek sıcak termal sularda da çok uzun süre kalmamalı, daha sonra musluk suyuyla yıkanmalıdır. Termal sular daha tuzludur. Sıcakın etkileri olumsuzdur.” İklim ve nem, tuzlu deniz suyuyla birleşince tansiyon hastaları için daha riskli bir durum yaratıyor.” “Tuza bağlı hipertansiyonu olan hastaların, suya girmeden önce suya sıkılmış bir veya en az yarım limonun suyunu içmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu hipertansif hastaların tuzlu suya girmeden önce doktorlarına danışmalarının da çok faydalı olduğuna inanıyoruz. ”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş